میلگرد و خاموت

میلگرد، به فولادی که در بتن برای جبران مقاومت کششی پایین آن مورد استفاده گفته می شود .نام دیگر میلگرد آرماتور می باشد.از آنجایی که فولاد به کار رفته در سازه های بتن آرمه به شکل سیم یا آرماتور می‌باشد، با آن فولاد میلگرد گفته می شود.

البته به غیر از میلگرد از مصالح دیگری جهت مستحکم کردن بتن از جمله نیمرخ‌های شکل، ناودانی و یا قوطی نیز استفاده می‌شود.

استاندارد میلگرد ایران

استانداردهای تولید فولاد میلگرد در کشورهای مختلف متفاوت است .در هر استاندارد طبقه بندی مشخصی برای خواص مکانیکی فولاد ها دارد . در ایران کارخانه ی ذوب آهن تولید کننده ی عمده ی فولاد آرماتور ایران می باشد که میلگرد تولیدی توسط این کارخانه مطابق با استاندارد روسی است .

طبق استاندارد روسی فولاد تولیدی به سه گروه تقسیم می شوند که عبارتند از :

 1. فولاد A-1
  این نوع میلگرد صاف و دارای مقاومت تسلیم ۲۳۰۰ سانتی متر مربع و مقاومت کششی ۳۸۰۰ بر سانتی متر مربع می باشد،بعنوان میلگرد نرم شناخته شده و عمدتا بصورت صاف و بدون آج می باشداین میلگرد برای آهنگری و تغییر شکل و انجام عملیات جوشکاری بر روی آن مناسب است.و بطور کلی بعنوان یک میلگرد داکتیل شناخته میشود.
 2. فولاد A-2
  این نوع میلگرد آجدار و دارای مقاومت تسلیم ۳۰۰۰ سانتی متر مربع و مقاومت کششی ۵۰۰۰ بر سانتی متر مربع می باشد،بعنوان میلگرد نیمه خشک (ترد) و نیمه نرم شناخته شده که بصورت آجدار و عمدتا آج فنری شکل میباشد.این میلگرد برای عملیات ساختمانی و خصوصا خاموت زنی مناسب بوده و انجام عملیات جوشکاری بر روی آن در صورت اجبار میسر بوده  که البته توصیه میشود در صورت امکان از جوشکاری آن پرهیز شود.
 3. فولاد A-3
  این نوع میلگرد آجدار و دارای مقاومت تسلیم ۴۰۰۰ سانتی متر مربع و مقاومت کششی ۶۰۰۰ بر سانتی متر مربع می باشد،ب بعنوان  میلگرد خشک (ترد) مناسب عملیات سیویل صنعتی و ساختمانی بوده که بصورت آجدار و عمدتا آج جناقی میباشد و اکیدا برای آهنگری و تغییر شکلهای فراوان با زوایای تند مناسب نبوده و همچنین به هیچ وجه عملیات جوشکاری بر روی آن مجاز نمیباشد.

آرماتور ها دارای قطرهای مختلفی با توجه به نوع استاندارد آنها هستند . میلگرد تا قطر ۴۰ میلیمتر نیز ساخته می شود.

خاموت چیست ؟

منظور از خاموت چیست ؟ این محصول میلگردی در واقع نگه دارنده عرضی میلگرد تیرها و ستون ها است. به همین دلیل در آیین نامه های فنی مهندسی با نام های فولاد برشی قائم ، فولاد جان و فولاد عرضی نیز شناخته می شود. کاربرد خاموت در سازه های اسکلت بتنی بسیار متنوع است اما کاربرد آن به طور اصلی در ایجاد اتصال پیوند عرضی بین میلگردهای عرضی است. جهت اتصال خاموت به میلگردهای اصلی از مفتول فولادی استفاده می شود. به این مفتول های اتصال دهنده سیم آرماتور بندی نیز گفته می شود.

همانوطور که پیش از این بررسی شد به دلیل مقاومت فشاری پایین بتن از میلگرد آجدار جهت مسلح کردن بتن استفاده می شود. این میلگرد ها در واقع اسکلت اولیه یک سازه را تشکیل می دهند. بخش اصلی سازه ستون های عمودی، افقی یا مورب است. برای یک ستون عمودی یا مورب مرتفع باید از شاخه میلگردهای طویل استفاده کرد. به دلیل وزن میلگرد در صورت استفاده نکردن از خاموت نظم میلگرد ها از بین می رود و بتن ریزی را بی کیفیت و مشکل می سازد. به همین دلیل از خاموت با هندسه مشخصی به عنوان نگه دارنده شاخه های طویل میلگرد استفاده می شود. خاموت با نام آرماتور عرضی نیز شناخته می شود و نام لاتین آن Bar Bend است.

خاموت از میلگرد آجدار تولید می شود. معمولا برای تولید انواع خاموت از میلگردهای ۸ و ۱۰ استفاده می شود. برای تولید آن معمولا در محل پروژه از خاموت زن استفاده می شود. دستگاه خاموت زن در دو نوع دستی و ماشینی موجود است. به این ترتیب با استاندارد مشخصی خم کاری انجام می شود و انواع خاموت قابل تولید است.

انواع خاموت چیست ؟

آرماتورهای عرضی که به دور آرماتورهای طولی و اصلی در سازه های بتنی بسته می‌شوند خاموت نام دارند.انواع خاموت در تنوع زیادی قابل تولید است که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارد. به طور کلی انواع خاموت را می توان به دو دسته تنگ بسته و تنگ باز دسته بندی کرد. هر کدام از این انواع خاموت به زیر دسته های متعددی تقیم بندی می شوند. معمول ترین انواع خاموت نوع تنگ بسته آن است که از بین آن ها خاموت با هندسه چهار گوش بیشترین کاربرد را دارد. این دسته از انواع خاموت معمولا در محل پروژه و به کمک اهرم خم زن دستی تولید می شود و مورد استفاده قرار می گیرد.

از بین انواع متعدد خاموت هندسه های معروفی از آن در صنعت ساختمان وجود دارند تعدادی از آنها شامل :

 • ادکا
 • خرک
 • رکابی
 • سنجاقک
 • راستا یا سیتکا

همچنین زمانی که از واژه خاموت بدون پسوند استفاده میشود منظور خاموت چهار گوش معمول است که کاربردهای فراوانی دارد. خاموت با اشکال پیچیده به کمک دستگاه های پیشرفته (cnc) و مکانیزه تولید می شود. پیش از استفاده از این محصول باید دانستن که انواع خاموت چیست . خاموت معمولی در دو نوع ساده و مهندسی تولید می شود. نوع ساده زاویه انتهای شاخه ۹۰ درجه و در خاموت مهندسی این زاویه ۱۳۵(۴۵) درجه است. با توجه به نوع کاربرد خاموت باید هندسه مورد نظر انتخاب شود.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.